Forum Miłośników Staroci - Giełda Staroci Antyków
Reklamy google wspomagają utrzymanie forum. Dziękujemy 

Historia żelazka - część 2

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline marcin

 • Jr. Member
 • **
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: +2/-0
  • Zobacz profil
I w. p.n.e. - W Chinach do wygładzania materiału (prasowania) po raz pierwszy zastosowano rozgrzane metalowe naczynia.
V 1519 r. - Umiera geniusz nieskrępowanej myśli – Leonardo da Vinci, pozostawiając po sobie ok. 7000 stron notatek zawierających pomysły i wynalazki.
XVII w. - W Europie pojawiają się pierwsze żelazka tzw. sadiron. Są ciężkie, ważą od 2 do 4 kg.
1852 r. - W Ameryce przyznano patent na udoskonalone żelazko opalane węglem drzewnym, które „czyniło możliwym prasowanie stale gorącym żelazkiem”.
1858 r. - W. Vandenburg i J. Harvey opatentowali przyrząd do prasowania ułatwiający prasowanie rękawów i nogawek.
ok. 1860 r. - W kilku krajach pojawiają się konstrukcje żelazka ogrzewanego za pomocą gazu. Są wyposażone w gumowy przewód umożliwiający podłą - czenie do domowej instalacji gazowej lub zbiorników.
1870 r. - Mary F. Potts ze stanu Iowa (USA) otrzymuje patent na żelazko zwężające się na obydwu końcach. Umożliwia to prasowanie w obu kierunkach.
1871 r. - Mary F. Potts konstruuje i uzyskuje patent na żelazko (sad iron) z odłączaną rączką. Rozwiązanie natychmiast zyskuje ogromną popularność i wdzięczność gospodyń.
1874 r. - Elijah McCoy Received uzyskuje patent na stół do prasowania.
1882 r. - Henry W. Seely z Nowego Jorku jako pierwszy opatentował żelazko ogrzewane energią elektryczną (ang. electric flat iron). Wewnątrz umieścił elektrycznie podgrzewaną spiralę grzejną o mocy kilkuset watów, zasilaną z domowej sieci elektrycznej.
1882 r. - We Francji opracowano żelazko ogrzewane węglem, ale okazało się zbyt niebezpieczne i nie zyskało popularności.
1886 r. - W Korei i na Dalekim Wschodzie nadal do prasowania używa się naczyń kuchennych, do których wkłada się rozgrzane przedmioty.
1905 r. - Earl H. Richardson zaprojektował żelazko, w którym źródło ciepła zostało umiejscowione tak, że silnie ogrzewało przednią jego część. Tzw. hot point pozwalał lepiej prasować plisowane materiały, butonierki, dziurki od guzika i inne trudno dostępne miejsca.
1919 r. - Firma Simens wypuszcza na rynek żelazko Xcel. Trwałe, o dobrych proporcjach, z niklowaną obudową. Wyposażono je w niklowaną stop, drewnianą rączkę (specjalnie zamocowaną, aby zapobiec obracaniu) oraz specjalny wspornik dla kciuka. Złącze zasilające było dodatkowo emaliowane lub wykonane z ceramiki.
1926 r. - Firma Eldec z Nowego Jorku wyprodukowała pierwsze żelazko na parę. Miało ono tylko jedną dziurę, przez którą wydobywała się para. Ale już wkrótce wyścig na liczbę otworów (na parę) ruszył... pełną parą.
1929 r. - Firma Marks and Spencer wprowadza na rynek własny model żelazka o eleganckiej emaliowanej obudowie.
1927 r. - W USA firma Silex Co. wprowadza na rynek „American universal automatic iron” – żelazko z regulacją temperatury.
1935 r. - Wyprodukowano pierwsze angielskie żelazko z termostatem. Zaprojektował je Christian Barman, zrywając z dotychczasowym kanonem wzornictwa – oryginalną ergonomiczną obudowę wykonano z porcelany z jednego kawałka, łącznie z rączką. Stopę wykonano z chromowanej stali.
1936 r. - HMV wprowadza na rynek kolejny model: HMV „Ceramic”. Urządzenie posiadało element grzejny o dużej mocy, regulację temperatury, miało też ciężką chromowaną stopę, która równomiernie rozprowadzała ciepło. Nowatorski projekt zaprezentowano na wystawie Ideal Home Exhibition w 1936 r.
1936 r. - Na rynek trafia drugie żelazko firmy Morphy-Richards. Jest produkowane masowo. Jego produkcja w 1939 r. wynosi ponad 1000 szt. dziennie.
1937 r. - Na rynek trafia pierwsze żelazko z termostatem firmy Hotpoint – Plus 5.
1938 r. - W Anglii opatentowano żelazko „Creda Halo”. Jest to jedna z pionierskich konstrukcji wśród zautomatyzowanych żelazek. Charakteryzuje się nowoczesnym dynamicznym wzornictwem. Ciekawie wyprofilowaną rączkę wykonano z czarnego plastiku (bakelit), osadzając w niej oświetlenie i kontrolkę, dodatkowo kształt rączki został powtórzony na przełączniku temperatury.
1938 r. - Tradycyjne żelazko firmy GEC w nowoczesnej opływowej obudowie. Było popularne, produkowano je do 1960 r. Model zaprojektował Raymond Lewy.
1939 r. - Firma Premier wprowadza na rynek żelazko termostatyczne model Eight-O-Eight. Ciekawostką jest rozwiązanie podłączenia zasilania, które umożliwiało dostosowanie żelazka na potrzeby osób lewo- i praworęcznych.
1946 r. - General Mills prezentuje model żelazka o nowoczesnym wzornictwie i praktycznych właściwościach. Zaokrąglony tył stopy umożliwia prasowanie w przód i w tył. Żelazko ma z boku specjalne skrzydełka, które służą jako podpórki, ma również regulator temperatury w rączce, zintegrowany z kontrolką.
1949 r. - Firma Rowenta wprowadza na rynek swoje pierwsze żelazko z termostatem.
1957 r. - Firma Rowenta wprowadza na rynek swoje pierwsze żelazko z parą.
1962 r. - Firma Hoover prezentuje model 4354 – tzw. suche żelazko (tak zaczęto, dla odróżnienia od wersji parowych, określać nową linię lekkich żelazek).
1974 r. - George R. Mackey uzyskuje w USA patent na przemysłowe żelazko parowe.
1974 r. - W Polsce w hucie Batory (Chorzów) wyprodukowano ostatnie żelazko „na węgiel”. Produkowano je z przeznaczeniem dla niezelektryfikowanych obszarów wiejskich.
1981 r. - Firma Tefal wprowadza na rynek pierwsze na świecie żelazko wyposażone w elektroniczny termostat.
1990 r. - Na rynek trafia seria żelazek Aquagliss ze zintegrowanym systemem antywapiennym firmy Tefal.
2007 r. - Firma Eurolux wprowadza na rynek żelazko używające do prasowania pary pod wysokim ciśnieniem (5 barów) i o temperaturze 130°C, tzw. suchej pary. Sucha para powoduje, że ubrania są prasowane szybko, nie niszczą się i nie zmieniają zapachu, można nią prasować materiały naturalne – bawełna, len, jedwab i sztuczne – elana, wiskoza, bez obawy zniszczenia.


Offline Witmar

 • Newbie
 • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
 • Forum Starocie Antyki
  • Zobacz profil
Fajne zestawienie historii :) żelazko takie istotne urządzenie w każdym domu :P


Offline tola_w

 • Newbie
 • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
 • Forum Starocie Antyki
  • Zobacz profil
Świetne! Ile to człowiek nie wiedział o takim prostym urządzeniu jak żelazko  ;)
Antyoksydanty, witamina C, kolagen - czego tak na prawdę szukać w kremie na zmarszczki? Dowiesz się tutaj http://www.alinarose.pl/2015/10/od-kiedy-krem-przeciwzmarszczkowy-i-co.html