Pokaż wiadomości - marcin
Forum Miłośników Staroci - Giełda Staroci Antyków

* Wyszukiwarka


* Kalendarz wydarzeń

Przepraszamy! W tym momencie w kalendarzu nie ma dostępnych żadnych wydarzeń.
miejsce na reklamę

Najlepsze

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - marcin

Strony: [1] 2
1
Przywitaj się / Cześć wszystkim.
« dnia: Luty 13, 2016, 21:24:25  »
Witajcie miłośnicy historii. Macie jakiś pomysł jak to forum rozhulać?

2
Tego się słuchało - nasze propozycje / Echoes - Pink Floyd
« dnia: Kwiecień 20, 2015, 16:36:36  »
Najlepsza moja propozycja. 15.20 s.do 19.00  - to jest to. Można 'odpłynąć' :)

https://www.youtube.com/watch?v=aFOrFfORBxw

3
Może nie jest to piosenka moich czasów, ale jest coś w niej co sprawia że mogę jej słuchać na okrągło.


4
Historia / Historia żelazka - część 2
« dnia: Kwiecień 10, 2015, 17:40:33  »
I w. p.n.e. - W Chinach do wygładzania materiału (prasowania) po raz pierwszy zastosowano rozgrzane metalowe naczynia.
V 1519 r. - Umiera geniusz nieskrępowanej myśli – Leonardo da Vinci, pozostawiając po sobie ok. 7000 stron notatek zawierających pomysły i wynalazki.
XVII w. - W Europie pojawiają się pierwsze żelazka tzw. sadiron. Są ciężkie, ważą od 2 do 4 kg.
1852 r. - W Ameryce przyznano patent na udoskonalone żelazko opalane węglem drzewnym, które „czyniło możliwym prasowanie stale gorącym żelazkiem”.
1858 r. - W. Vandenburg i J. Harvey opatentowali przyrząd do prasowania ułatwiający prasowanie rękawów i nogawek.
ok. 1860 r. - W kilku krajach pojawiają się konstrukcje żelazka ogrzewanego za pomocą gazu. Są wyposażone w gumowy przewód umożliwiający podłą - czenie do domowej instalacji gazowej lub zbiorników.
1870 r. - Mary F. Potts ze stanu Iowa (USA) otrzymuje patent na żelazko zwężające się na obydwu końcach. Umożliwia to prasowanie w obu kierunkach.
1871 r. - Mary F. Potts konstruuje i uzyskuje patent na żelazko (sad iron) z odłączaną rączką. Rozwiązanie natychmiast zyskuje ogromną popularność i wdzięczność gospodyń.
1874 r. - Elijah McCoy Received uzyskuje patent na stół do prasowania.
1882 r. - Henry W. Seely z Nowego Jorku jako pierwszy opatentował żelazko ogrzewane energią elektryczną (ang. electric flat iron). Wewnątrz umieścił elektrycznie podgrzewaną spiralę grzejną o mocy kilkuset watów, zasilaną z domowej sieci elektrycznej.
1882 r. - We Francji opracowano żelazko ogrzewane węglem, ale okazało się zbyt niebezpieczne i nie zyskało popularności.
1886 r. - W Korei i na Dalekim Wschodzie nadal do prasowania używa się naczyń kuchennych, do których wkłada się rozgrzane przedmioty.
1905 r. - Earl H. Richardson zaprojektował żelazko, w którym źródło ciepła zostało umiejscowione tak, że silnie ogrzewało przednią jego część. Tzw. hot point pozwalał lepiej prasować plisowane materiały, butonierki, dziurki od guzika i inne trudno dostępne miejsca.
1919 r. - Firma Simens wypuszcza na rynek żelazko Xcel. Trwałe, o dobrych proporcjach, z niklowaną obudową. Wyposażono je w niklowaną stop, drewnianą rączkę (specjalnie zamocowaną, aby zapobiec obracaniu) oraz specjalny wspornik dla kciuka. Złącze zasilające było dodatkowo emaliowane lub wykonane z ceramiki.
1926 r. - Firma Eldec z Nowego Jorku wyprodukowała pierwsze żelazko na parę. Miało ono tylko jedną dziurę, przez którą wydobywała się para. Ale już wkrótce wyścig na liczbę otworów (na parę) ruszył... pełną parą.
1929 r. - Firma Marks and Spencer wprowadza na rynek własny model żelazka o eleganckiej emaliowanej obudowie.
1927 r. - W USA firma Silex Co. wprowadza na rynek „American universal automatic iron” – żelazko z regulacją temperatury.
1935 r. - Wyprodukowano pierwsze angielskie żelazko z termostatem. Zaprojektował je Christian Barman, zrywając z dotychczasowym kanonem wzornictwa – oryginalną ergonomiczną obudowę wykonano z porcelany z jednego kawałka, łącznie z rączką. Stopę wykonano z chromowanej stali.
1936 r. - HMV wprowadza na rynek kolejny model: HMV „Ceramic”. Urządzenie posiadało element grzejny o dużej mocy, regulację temperatury, miało też ciężką chromowaną stopę, która równomiernie rozprowadzała ciepło. Nowatorski projekt zaprezentowano na wystawie Ideal Home Exhibition w 1936 r.
1936 r. - Na rynek trafia drugie żelazko firmy Morphy-Richards. Jest produkowane masowo. Jego produkcja w 1939 r. wynosi ponad 1000 szt. dziennie.
1937 r. - Na rynek trafia pierwsze żelazko z termostatem firmy Hotpoint – Plus 5.
1938 r. - W Anglii opatentowano żelazko „Creda Halo”. Jest to jedna z pionierskich konstrukcji wśród zautomatyzowanych żelazek. Charakteryzuje się nowoczesnym dynamicznym wzornictwem. Ciekawie wyprofilowaną rączkę wykonano z czarnego plastiku (bakelit), osadzając w niej oświetlenie i kontrolkę, dodatkowo kształt rączki został powtórzony na przełączniku temperatury.
1938 r. - Tradycyjne żelazko firmy GEC w nowoczesnej opływowej obudowie. Było popularne, produkowano je do 1960 r. Model zaprojektował Raymond Lewy.
1939 r. - Firma Premier wprowadza na rynek żelazko termostatyczne model Eight-O-Eight. Ciekawostką jest rozwiązanie podłączenia zasilania, które umożliwiało dostosowanie żelazka na potrzeby osób lewo- i praworęcznych.
1946 r. - General Mills prezentuje model żelazka o nowoczesnym wzornictwie i praktycznych właściwościach. Zaokrąglony tył stopy umożliwia prasowanie w przód i w tył. Żelazko ma z boku specjalne skrzydełka, które służą jako podpórki, ma również regulator temperatury w rączce, zintegrowany z kontrolką.
1949 r. - Firma Rowenta wprowadza na rynek swoje pierwsze żelazko z termostatem.
1957 r. - Firma Rowenta wprowadza na rynek swoje pierwsze żelazko z parą.
1962 r. - Firma Hoover prezentuje model 4354 – tzw. suche żelazko (tak zaczęto, dla odróżnienia od wersji parowych, określać nową linię lekkich żelazek).
1974 r. - George R. Mackey uzyskuje w USA patent na przemysłowe żelazko parowe.
1974 r. - W Polsce w hucie Batory (Chorzów) wyprodukowano ostatnie żelazko „na węgiel”. Produkowano je z przeznaczeniem dla niezelektryfikowanych obszarów wiejskich.
1981 r. - Firma Tefal wprowadza na rynek pierwsze na świecie żelazko wyposażone w elektroniczny termostat.
1990 r. - Na rynek trafia seria żelazek Aquagliss ze zintegrowanym systemem antywapiennym firmy Tefal.
2007 r. - Firma Eurolux wprowadza na rynek żelazko używające do prasowania pary pod wysokim ciśnieniem (5 barów) i o temperaturze 130°C, tzw. suchej pary. Sucha para powoduje, że ubrania są prasowane szybko, nie niszczą się i nie zmieniają zapachu, można nią prasować materiały naturalne – bawełna, len, jedwab i sztuczne – elana, wiskoza, bez obawy zniszczenia.

5
Historia / Historia żelazka - część 1
« dnia: Kwiecień 10, 2015, 17:38:12  »
     Wiadomo z pewnością, że to Chińczycy byli pierwszymi którzy do prasowania użyli rozgrzanego metalu. Wykorzystywali do tego naczynia o kształcie patelni, które wypełniano rozgrzanymi kamieniami, a następnie dociskano do rozpostartego materiału. Uważa się, że ta metoda była znana już ponad dwa tysiące lat temu. Kilkaset lat później na północy Europy do wygładzania tkanin używano nadal prymitywnych narzędzi wykonanych z odpowiednio ukształtowanych kamieni, szkła czy drewna. Aby wygładzić fałdy i zagięcia materiału, prasowano go poprzez nacisk – np. pocierając płaskim kamieniem. Takie metody w niektórych rejonach były stosowane nawet do połowy XIX w. Takich „wygładzaczy” wykonanych ze szkła, które dodatkowo wyposażone były w uchwyty, używano w Anglii. Nazywano je: slickstones, sleekstones lub slickenstones. Slickstones były standardowym wyposażeniem angielskich pralni w późnym średniowieczu i pozostawały w użyciu do XIX w. długo po tym, jak kuźnie zaczęły produkować pierwsze żelazka wykonane z metalu. Zapewne taka popularność wynikała z faktu, iż były proste w użyciu, przez co wygodne do drobnych prac. W przeciwieństwie do żelaznego żelazka nie wymagały dużego zachodu m.in.: nagrzewania, rozkładania specjalnych kocy czy stolika do prasowania. Nieco inne metody prasowania były dostępne dla bogatych. Obsługujący ich średniowieczni maglarze, aby przygotować i wygładzić duże obrusy czy prześcieradła, stosowali różnorodne metody: rozciągali wilgotny jeszcze materiał na specjalnych ramach, prasowali go za pomocą specjalnych wałków (tzw. calenders) lub ściskali za pomocą prasy śrubowej. W ubogich domach, których właścicieli nie było stać na prasę, z problemem prasowania większych fragmentów materiału poradzono sobie, stosując specjalne deski do maglowania oraz wałki. Pierwsze proste przyrządy do prasowania wykonane z żelaza powstały w późnym średniowieczu około XVII w. Wykonywali je kowale. Takie pierwotne żelazko było nagrzewane na piecu lub nawet na wolnym ogniu. Nazywano je różnie: flat irons lub sad irons – w wolnym tłumaczeniu: żelazko płaskie lub ciężkie („sad” w średniowieczu oznaczało: solidny/ ciężki). Wczesne żelazka miały istotny mankament – metalową rączkę, która nagrzewała się wraz z żelazkiem po czym parzyła prasującego w rękę. Nieco później zaradzono temu przez wynalezienie odłączanego uchwytu, a potem zastosowanie izolacji rączki. W codziennym prasowaniu wyzwaniem była nie tylko gorąca rękojeść.
Aby efektywnie prasować, potrzeba było co najmniej dwóch żelazek – gdy jedno było w użyciu, drugie się podgrzewało. Istotna była też cała procedura – np. aby zapobiegać przywieraniu żelazka do wykrochmalonej pościeli, stosowano pszczeli wosk. Podczas prasowania należało też bacznie uważać żeby temperatura żelazka nie była za wysoka, bo groziło to przypaleniem materiału. Niemałym wyzwaniem było dla gospodyń również utrzymanie żelazka w dobrej kondycji. Była to żmudna praca. Oprócz nienagannej czystości, należało jego podstawę (tzw. stopę) wyszlifować i wypolerować, a także systematycznie odpowiednio zabezpieczać przed rdzewieniem (oliwić). Z czasem zaczęto modernizować budowę żelazka, tak aby zapewnić trwałą i odpowiednią temperaturę. Popowstają żelazka tzw. pudełkowe ze specjalnym obszernym zasobnikiem, w którym umieszczano czynnik grzejny. W historii żelazka stosowano różnorakie paliwo. Wkładano do żelazek węgiel drzewny, były żelazka na gaz, na paliwo ciekłe (alkohol, olej wieloryba) itp. Takie żelazka dostarczały niemało emocji – potrafiły się zapalić czy nawet wybuchnąć. Zapewne z tego powodu skonstruowano nieco płytsze i bezpieczniejsze modele, do których stosowano specjale wymienne metalowe wkładki. Były one oddzielnie nagrzewane, w Polsce przyjęło się je nazywać duszą. Jednak dopiero pojawienie się żelazka elektrycznego na początku XX w., a wkrótce potem termostatu okazało się przełomem. Pasowanie stało się dużo czystsze, łatwiejsze i bardziej bezpieczne. Zarówno dla prasującego, jak i prasowanego materiału
6
Wolne tematy / Militaria
« dnia: Marzec 25, 2015, 18:27:54  »
Militaria – wszelkiego rodzaju historyczne i kolekcjonerskie przedmioty związane z wojskiem i w niewielkim zakresie z dziedziną niewojskową np. broń myśliwska.

Do militariów zalicza się broń, sprzęt i oporządzenie oraz umundurowanie albo ich kopie lub repliki odtworzone na podstawie źródeł historycznych.

7
Wolne tematy / Filatelistyka
« dnia: Marzec 25, 2015, 18:24:04  »
Filatelistyka – rodzaj hobby polegający na kolekcjonowaniu wszelkiego rodzaju walorów pocztowych, głównie znaczków pocztowych, datowników okolicznościowych, całostek, całości pocztowych i kopert FDC.

8
Wolne tematy / Skrypofilistyka
« dnia: Marzec 25, 2015, 18:22:30  »
Skrypofilistyka (ang. scrip = „świadectwo tymczasowe na akcje”; gr. philos = „kochany”) – dział numizmatyki, zajmujący się badaniem, opisem i kolekcjonowaniem historycznych papierów wartościowych, przede wszystkim akcji i obligacji

9
Wolne tematy / Notafilia
« dnia: Marzec 25, 2015, 18:21:40  »
Notafilia - nauka zajmująca się badaniem papierowych znaków pieniężnych oraz banknotów, jako gałąź poboczna numizmatyki. Chociaż pierwsze banknoty powstały w VII wieku w Chinach, a w Europie w XVI wieku, początki sięgają lat 20. XX wieku, gdy zaczęto emitować niemieckie serie notgeldów. Od lat 70. zaczął się gwałtowny rozwój notafilii, jako osobnej dziedziny. Zaczęto wydawać specjalistyczne katalogi banknotów.

10
Wolne tematy / Egzonumia
« dnia: Marzec 25, 2015, 18:20:50  »
Ezgonumia - nauka zajmująca się opisywaniem, badaniem i systematyzowaniem medali, żetonów i innych przedmiotów monetopodobnych, nie będących środkiem płatnyczym w świetle prawa. Egzonumia to także kolekcjonowanie takich przedmiotów.
 
Słowo egzonumia pochodzi od łacińskiego nummus (moneta) oraz greckiego exo (poza). Wprowadzone zostało do powszechnego użycia w latach 60-tych ubiegłego wieku.

11
Wolne tematy / Numizmatyka
« dnia: Marzec 25, 2015, 18:19:30  »
Numizmatyka – nauka pomocnicza historii, zajmująca się badaniem monet, banknotów i innych znaków pieniężnych pod względem historycznym, estetycznym, a także technicznym. W ostatnich latach coraz częściej za dział numizmatyki uważana jest polityka monetarna (zwalczanie przestępczości monetarnej, polityka emisyjna, obieg pieniądza, jako wyraz świadomych działań emitenta). Pochodzenie słowa numizmatyka nie jest do końca jasne - nie wiadomo, czy pochodzi od łacińskiego nummus, czy też od greckiego nomisma. Numizmatyka ma swoje początki w XIV wieku, rozwinęła się w okresie renesansu. Największe w Polsce zbiory monet i medali znajdują się w muzeach narodowych w Warszawie i w Krakowie.

Główne zadania numizmatyki:

kolekcjonowanie i klasyfikowanie monet
datowanie monet: bezwzględne; analiza znaków menniczych; połączona analiza ikonograficzna, metrologiczna i epigraficzna
ustalanie kręgu użytkowników danych monet
określanie dodatkowych funkcji monet
wyjaśnianie i interpretacja faktów i procesów dziejowych.

12
Sprzedam / Antyk kołowrotek
« dnia: Marzec 25, 2015, 17:21:55  »
Sprzedam kołowrotek w stanie do renowacji. Moja cena 100zł.

13
Sprzedam / Łóżeczko bujane z wikliny
« dnia: Marzec 25, 2015, 17:16:03  »
Sprzedam jak w tytule. Znalezione na strychu, stan jak na zdjęciu. Cena do uzgodnienia.

14
Pamiątki PRL-u / Pudełka po zapałkach Czechowice
« dnia: Marzec 15, 2015, 13:41:59  »
Dziś się pochwalę moją skromną kolekcją jakże wielofunkcyjnych pudełek po zapałkach. W dzieciństwie ile przeróżnych zabawek można było wymyślić. Dlatego do dziś zostało mi tylko kilka :)

15
Banknoty / 10 złotych 1929
« dnia: Luty 20, 2015, 17:01:22  »
To najstarszy okaz mojej kolekcji polskich złotych. Mam nadzieję że nie ostatni.

Strony: [1] 2